
Mis on implantaat?
Parim lahendus puuduva hamba asendamiseks
Hambaimplantaat on enamasti titaansulamist tehisjuur, mis paigaldatakse lõualuusse kaotatud või eemaldatud hamba asemele. Luustumisperioodi järgselt kinnitatakse implantaadi külge patsiendi oma hamba kuju ja funktsiooni matkiv hambakroon.
Implantaadid on tavaliselt valmistatud titaanist. See kehasõbralik materjal tagab implantatsioonijärgse optimaalse paranemise lõualuus (osseointegratsioon). Implantaat kui hambajuure püsiv asendaja on aluseks kroonile, sillale või proteesile.
Implantaat luustub alalõuas 6 kuni 12 nädala jooksul. Ülemises lõualuus on paranemise periood pisut pikem, 3 kuni 6 kuud.
Kuidas aitavad implantaadid allesjäänud hambaid säilitada?
Implantaadid taastavad eelkõige puuduvate hammaste funktsiooni ja parandavad üldist esteetikat, kuid kaudselt aitavad need kaasa ka allesjäänud hammaste tervisele.
Kõik hambad otsivad kontakti. See tähendab, et...
Ühe või mitme hamba puudumine põhjustab enamasti kõrvalhammaste nihkumise tühimiku suunas. Samuti hakkab oma kohalt välja vajuma vastashammas.
Hammaste nihkumine toob kaasa ruumipuuduse, mis takistab hilisemat hamba asendamist proteesiga. Puuduva hamba piirkonnas tekib aja möödudes ka luukadu, mis raskendab proteesimist.
Hammaste liikumisel võivad igemete kõrgus ja kontuurid muutuda ebaühtlaseks, mis põhjustab teatud kohtades hambakatu kogunemist ja soodustab hambakivi teket. See omakorda loob soodsad tingimused parodontiidi ja kaariese tekkeks.
Hammaste nihkumine muudab ka hambumust ja naeratuse üldist esteetikat.
Probleemsel suupoolel vähenevad mälumiskontaktid, mistõttu võib inimene hakata sööma rohkem teise suupoolega. See võib viia alalõualiigeste vaevusteni.
Tagumiste hammaste puudumise korral on suurem mälumiskoormus eeshammastel, mis viib nende suurema kulumise ja asendimuutusteni.